poniedziałek, 03 listopad 2014 09:23

Łódź będzie się promować na włazach kanalizacyjnych

Napisane przez 

Na łódzkich ulicach pojawią się włazy kanalizacyjne promujące Łódź. Zakład Wodociągów i Kanalizacji wykonał 200 takich pokryw według projektu Kamili Borowskiej - laureatki ogólnopolskiego konkursu na projekt włazu promującego miasto.

Rzecznik łódzkiego ZWiK Miłosz Wika zwrócił uwagę, że autorka zwycięskiego projektu - studentka Politechniki Białostockiej - wykorzystała w swojej pracy japońską sztukę origami. W centralnej części włazu widnieje logo Łodzi, które otoczone jest wzorem powstałym po rozłożeniu papierowej łódki. Jak informuje Wika pokrywy promocyjne pojawią się w reprezentacyjnych częściach miasta, np. w Nowym Centrum Łodzi, przy dworcu Łódź Fabryczna, na nowych podwórcach.

"W miarę możliwości wszędzie tam, gdzie są atrakcje turystyczne Łodzi" - dodaje. Przypomniał on, że pierwsze włazy promocyjne pojawiały się w Łodzi już na początku XX wieku. Reklamowano na nich lokalne firmy lub odlewnie żeliwa. W zasobach Centralnego Muzeum Włókiennictwa znajduje się obecnie 20 zabytkowych, odrestaurowanych przez pracowników ZWIK pokryw odnalezionych przez członków Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metali ZŁOM. Ozdobą kolekcji jest właz secesyjny z początku XX wieku znaleziony na ulicy Rewolucji 1905 roku.

W Łodzi można spotkać też współczesne ozdobne włazy z napisem "Łódź" po polsku, rosyjsku, niemiecku i w jidysz. Jest też pokrywa dedykowana Williamowi H. Lindleyowi - projektantowi łódzkich wodociągów i kanalizacji. Dwa lata temu łódzkie muzeum zorganizowało nawet specjalną wystawę zabytkowych włazów. Wika poinformował również, że na początku grudnia w galerii przy Piotrkowskiej 87 otwarta zostanie wystawa projektów zgłoszonych na konkurs promocyjnego włazu Łodzi. Tam również będzie można zobaczyć żeliwny odlew zwycięskiej pracy.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY