Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 88.

10 czerwca rozpoczęła się kolejna edycja konkursu na recenzje i wideorecenzje, towarzyszącego kampanii społecznej „Skrytykuj!”. Dwoje nastolatków w ramach nagrody zasiądzie w jury młodzieżowym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Polski Instytut Sztuki Filmowej promuje w ten sposób świadomą dyskusję o kinie wśród młodych widzów.

Kino według Ciebie!

Do 10 sierpnia młodzież może wziąć udział w konkursie „Skrytykuj!”. Zadaniem nastolatków jest opublikowanie na stronie Skrytykuj.pl własnej recenzji dowolnego filmu w formie pisemnej bądź wideo. Co tydzień najciekawsze prace nagradzane będą książkami i filmami DVD, a dwoje laureatów konkursu dołączy do składu młodzieżowego jury, które już po raz drugi wybierze najlepszy film konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Podczas ubiegłorocznej edycji licealiści wyróżnili Tomasza Wasilewskiego za film „Płynące wieżowce”.

Sklej to!

Młodzi internauci mogą też tworzyć własne memy i rozsyłać je znajomym oraz zamieszczać w serwisach społecznościowych. 10 najbardziej popularnych memów jest codziennie nagradzanych kodami dostępu do serwisu IPLEX.

Platforma skrytykuj.pl

Wszystkie konkursy organizowane są na portalu Skrytykuj.pl. Tam też młodzi krytycy znajdą materiały pomocnicze: Poradnik krytyka oraz vlogi Ambasadorów. W swoich subiektywnych komentarzach ambasadorzy kampanii – Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos, Katarzyna Zielińska, Joanna Kulig, Tomasz Schuchardt, dr Jacek Wasilewski i Monika Brodka – odwołują się niemal do wszystkich elementów, z jakich składa się dzieło filmowe, od scenariusza przez zdjęcia, scenografię i kostiumy, aż po montaż i dźwięk. Strona stanowi ponadto forum wymiany filmowych wrażeń w ramach udostępnionej platformy blogowej.

Co powiesz o filmie?

W powszechnym przekonaniu jedyne, co można zrobić po seansie, to opowiedzieć fabułę filmu. – Młodzież chce się nauczyć języka filmowego, żeby też później z innymi bardziej profesjonalnie rozmawiać, móc powiedzieć coś więcej niż tylko, że film był „fajny” – ocenia krytyczka filmowa, Anna Bielak. – Język filmowy ma swoje zasady, ma swoją gramatykę, tak jak język polski, czy inny język, jakiego uczymy się w szkole. Trzeba się tego nauczyć, by móc czytać film, tak jak czyta się książkę. Warto znać klasykę kina, tak jak zna się klasykę literatury. W dzisiejszym świecie jest to tak samo ważna wiedza. Może nawet momentami ważniejsza, ponieważ żyjemy w rzeczywistości obrazów. – dodaje. Kampania społeczna PISF ma na celu uwrażliwienie młodzieży na język filmu i kultury audiowizualnej poprzez rozwijanie u nastolatków umiejętności rozpoznawania zabiegów właściwych kinu i tego, na jak różne sposoby można je wykorzystywać.

Edukacja filmowa w PISF

Kampania społeczna „Skrytykuj!” w naturalny sposób rozszerza działalność edukacyjną PISF prowadzoną w programach Filmoteka Szkolna i Akademia Polskiego Filmu. Instytut poprzez udostępnione kanały komunikacji, daje nastolatkom możliwość wyrażenia swoich opinii o oglądanych na co dzień filmach, wierząc, że przyczyni się to do promowania świadomej dyskusji o kinie wśród młodzieży.

Czas start!

Akcja rozpoczyna się 10 czerwca i zakończy się 10 sierpnia. W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku 15-19 lat. Szczegóły dotyczące zgłoszeń i regulaminu znaleźć można na stronie Skrytykuj.pl.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Skrytykuj!” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Aktorzy Julia Kijowska i Piotr Głowacki oraz reżyser Kamil Polak znaleźli się wśród ekspertów 5. Festiwalu Filmoteki Szkolnej – wydarzenia, podczas którego młodzież wymieniła się doświadczeniami nabytymi w trakcie realizacji projektów filmowych. Impreza jest elementem programu Filmoteka Szkolna realizowanego od 2009 r. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z instytucjami partnerskimi.

Efekty specjalne edukacji

Na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, jakie są rodzaje zniszczeń i degradacji taśmy filmowej, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy – te oraz inne zagadnienia były tematem wizyt w wytwórniach, studiach i archiwach filmowych 9 czerwca podczas pierwszego dnia Festiwalu. Młodzież odwiedziła też plan filmowy, na którym – w otoczeniu oryginalnej scenografii z filmu pt. „Miasto 44” Jana Komasy – miała wyjątkową okazję poczuć się jak twórcy filmu i znaleźć w miejscach na co dzień dostępnych tylko członkom ekipy filmowej.

We wtorek 10 czerwca uczniowie zaprezentowali zaproszonym ekspertom – reżyserom, aktorom, producentom i krytykom – efekty całorocznej pracy podczas „targów projektów”, które odbyły się w Warszawskiej Szkole Filmowej. – Ja się absolutnie nie spodziewałam, że spotkam się z taką grupą profesjonalistów – wspominała obecność na imprezie Magdalena Boczarska, ubiegłoroczny gość Festiwalu. – I to, że oni mają 15-16 lat, jest naprawdę niezwykłe. Oni absolutnie wiedzą, co robią, o czym opowiadają i dlaczego to robią – dodawała.

Młodzi w Akcji!

W 5. edycji wydarzenia wzięło udział prawie 200 młodych pasjonatów filmu, uczestników projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Swoimi zagranicznymi doświadczeniami podzielili się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju, którzy uczestniczyli w polsko-norweskim projekcie filmowym oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze, która pojechała do Moskwy na VII Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu zdradzili kulisy organizacji warsztatów pt. „Spotkania z polskim kinem”, podczas których omawiano zagadnienia przydatne w czasie zdawania matury. Natomiast uczniowie Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu opowiedzieli o swoich działaniach związanych z rosnącą popularnością wideo-blogów w Internecie. Uzupełnieniem recenzenckiej strony Festiwalu była obecność laureatów konkursu „Skrytykuj.pl”, którzy oceniali filmy jako członkowie jury młodzieżowego na Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Partnerami 5. Festiwalu Filmoteki Szkolnej byli: Archiwum Filmoteki Narodowej, Newborn Studio, Platige Image, Studio Miniatur Filmowych, Szkoła Wajdy, The Chimney Pot, TPS Film Studio, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY