Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954
poniedziałek, 12 styczeń 2015 17:12

AUTOBUS W WIELKOPOLSCE!

Napisane przez 

Na przełomie listopada i grudnia Autobus Energetyczny gościł w województwie wielkopolskim. Tym razem mieszkańcy siedemnastu miejscowości mieli niebywałą okazję posłuchać, zobaczyć i przetestować najnowsze rozwiązania służące efektywności energetycznej.

Prezentowane w autobusie modele oraz towarzyszące temu porady to unikalna szansa zdobycia wiedzy na temat tego, co sami możemy zrobić dla klimatu, jednocześnie obniżając koszty zużycia energii w pracy, w szkole i w domu. W Wielkopolsce ponad 2 tysiące osób odwiedziło mobilne laboratorium przeciwdziałania zmianom klimatu. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii udzielali porad nie tylko na pokładzie autobusu, ale również odwiedzali miejscowe urzędy, gdzie prowadzili bezpłatne szkolenia dla urzędników, podczas których przedstawiali sposoby ograniczenia zużycia energii w biurze.

O Autobusie jest już coraz głośniej, coraz więcej gmin chce wykorzystać ten ciekawy projekt dla swoich mieszkańców. Eksperci na miejscu przeprowadzają warsztaty dla lokalnych szkół, konsultacje dla urzędników i lokalnych przedsiębiorców oraz przede służą mieszkańcom informacją, co można zrobić, ile to kosztuje, gdzie pozyskać odpowiednie fundusze na działania ograniczające zużycie energii.

Poznaj pompę ciepła

Jednym z modeli prezentowanych w autobusie jest pompa ciepła. Urządzenie to umożliwia uzyskanie ciepła np. z otoczenia i następnie wykorzystanie go na wyższym poziomie temperatury do celów grzewczych. Realizacja transportu ciepła z dolnego źródła ciepła do górnego może wykorzystywać wiele zjawisk i procesów. Rozróżnia się pompy ciepła z obiegiem parowym, gazowym, a także pompy wykorzystujące takie efekty jak termoelektryczny, reakcji chemicznych, elektrodyfuzji oraz magnetyczny.

Sprzyjające warunki dla zastosowania pomp ciepła:

·         istnienie źródła ciepła o zbyt niskiej temperaturze (ale wyższej od otoczenia), aby je można było wykorzystać bez pomocy pompy ciepła;

·         występowanie w jakimś urządzeniu przepływowym znacznego strumienia energii, który poprzez zastosowanie pompy ciepła można zawrócić (zamiast doprowadzać energię na wlocie i odprowadzać na wylocie) – co ma miejsce w odniesieniu do klimatyzatorów, suszarek lub różnego typu aparatów przemysłowych;

·         istnienie zapotrzebowania na ciepło (energię oddawaną przez pompę na poziomie źródła górnego) i zimno (energię odbieraną na poziomie źródła dolnego w celach chłodniczych), a zapotrzebowanie to może być jednoczesne lub sezonowe.

Najczęstsze zastosowania dla pomp ciepła to:

·         ogrzewanie domów jednorodzinnych;

·         pompy ciepła mają zastosowanie zarówno w powietrznych, jak i wodnych systemach ogrzewania. W przypadku ogrzewania domów jednorodzinnych mają moce od kilku do kilkunastu kilowatów na poziomie źródła górnego. Pompy w systemach grzewczych w domach jednorodzinnych są na ogół pompami sprężarkowymi, głównie ze sprężarkami tłokowymi, napędzanymi silnikami elektrycznymi. Większość z nich pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego. Często pompy te współpracują z innymi systemami ogrzewania np. z elektrycznym lub centralnym, włączonym szeregowo lub równolegle. Znaczna ich część działa zimą jako pompa ciepła, latem jako urządzenie klimatyzacyjne. Stosowane są głównie w domach jedno i dwurodzinnych.

·         ogrzewanie większych pomieszczeń osiedli lub wody dla tych osiedli, biurowców, obiektów sportowych, magazynów handlowych, hal przemysłowych;

·         podgrzewanie wody w basenach kąpielowych.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY