Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 96.

niedziela, 30 listopad 2014 14:45

CHIŃSKI SYSTEM OBRONY PRZED DRONAMI

Napisane przez 

Najnowszy wynalazek chińskich fizyków ma pomóc w zapobieganiu aktom terrorystycznym XXI wieku: w ciągu kilku sekund działo laserowe zestrzeliwuje znajdującego się w powietrzu drona. Najwyraźniej spełniły się dziecięce marzenia niektórych konstruktorów o broni laserowej.

Jednakże inaczej niż w twórczości science-fiction, sprawa z laserami nie jest taka prosta, choćby ze względu na niezbędną do użycia tego urządzenia energię. Broń laserowa nie jest już jednak utopią. W roku 2009 koncern lotniczy Boeing przeprowadził próbę z wykorzystaniem jeepa, na którym zainstalowano działko laserowe. Z urządzenia zestrzelono wiele bezzałogowych aparatów latających.

Incydenty nad elektrowniami nuklearnymi

Wydaje się, że chińscy inżynierowie stworzyli podobny system. Państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że nowo skonstruowany laser może strącić unoszącego się w powietrzu drona w ciągu pięciu sekund od momentu jego namierzenia. Pokazano zdjęcia dużych, metalowych skrzyń pomalowanych na barwy ochronne oraz leżące na ziemi pozostałości zestrzelonych dronów. Niektóre z nich jeszcze płonęły.

Według agencji oczekuje się, że „działo laserowe odegra znaczącą rolę w zabezpieczaniu imprez masowych w wielkich miastach”. Broń może razić cele latające na wysokości do 500 metrów z prędkością do 180 km na godzinę.

Jak twierdzi Yi Jinsong, manager firmy China Jiuyuan Hi-Tech Equipment, podporządkowanej Chińskiej Akademii Fizyki Inżynieryjnej (China Academy of Engineering Physics CAEP), małe drony są relatywnie tanie i łatwe w obsłudze. Stąd istnieje prawdopodobieństwo, że będą chcieli z nich skorzystać terroryści. Podobnie argumentował podczas prezentacji swojego systemu laserowego amerykański Boeing. O tym, że taki scenariusz jest możliwy, zdają się świadczyć niedawne zagadkowe incydenty nad francuskimi elektrowniami atomowymi, nad którymi przeleciały nieproszone drony.

100-procentowa pewność trafienia

Jak twierdzi Yi Jinsong, przechwycenie tego typu dronów jest zadaniem strzelców wyborowych i helikopterów. Jednak współczynnik zestrzeleń w ich przypadku nie jest wysoki. Do tego dochodzą przypadkowe dodatkowe szkody i straty. Na trzydzieści przeprowadzonych  prób skonstruowany w Chinach system osiągnął podczas testów 100-procentowy współczynnik zestrzeleń i może być montowany na samochodach. Agencja  Xinhua informuje również, że specjaliści z Chińskiej Akademii Fizyki Inżynieryjnej pracują równolegle nad działami o większej energii i zasięgu.

Nad najbardziej spektakularnymi laserami trudzą się jednak naukowcy w USA. Wprawdzie, mimo prób zakończonych udokumentowanym sukcesem, odłożono na półkę projekt „lasera lotniczego” zainstalowanego w roku 2012 na pokładzie Boinga 747, ale pod koniec 2013 r. Departament Obrony USA zapowiedział wprowadzenie do uzbrojenia od roku 2030 myśliwców wyposażonych w broń laserową.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY