Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 51.

poniedziałek, 25 sierpień 2014 00:00

DOKUMENTALNY WRZESIEŃ

Napisane przez 

Miłośnicy filmów dokumentalnych – grupa, która w sezonie wakacyjnym miała słuszne prawo czuć się nieco pominięta – będą mieli szansę odbić sobie to już we wrześniu. Zapraszamy na dwa warte uwagi lokalne wydarzenia filmowe: w Świdnicy i Zakopanem.

- Świdnicki festiwal jest przestrzenią spotkań pasjonatów kina dokumentalnego, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy – podkreślają organizatorzy festiwalu „Okiem Młodych”, który już po raz siódmy odbędzie się w Świdnicy. Festiwalowa „oferta” jest adresowana zarówno do kinomaniaków z okolic miasta, jak i wielbicieli dokumentu z całego kraju – ba! – nawet regionu Europy. Nie przypadkiem bowiem świdnicka impreza ma w nazwie przymiotnik „Międzynarodowy”. Organizatorzy bowiem mierzą w twórców – i publiczność – całego Wyszehradu: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Świdnicy ma bowiem łączyć: zarówno filmowców – tych młodych, zarówno mających już za sobą profesjonalne doświadczenia filmowe, jak i tych świeżo po szkole oraz tych, którzy o edukację filmową nawet się nie otarli, jednak próbują swoich sił. Na nich koncentrować się będzie jury kluczowego konkursu – na najlepszy film krótkometrażowy twórców do 30. roku życia.

Nie chodzi zresztą wyłącznie o promocję młodych talentów. Twórcy świdnickiego przeglądu liczą na wściekłość i pasję młodego pokolenia. – Chcemy, żeby pokazywane filmy stanowiły punkt wyjścia do dyskusji o zagadnieniach ważnych dla współczesnego świata – zastrzegają. – Perspektywa, z której patrzą na rzeczywistość młodzi twórcy charakteryzuje się świeżością, bezkompromisowością i odwagą, dlatego oddajemy głos młodemu pokoleniu dokumentalistów – tłumaczą.

Ludzie tu smakują każdą chwilę…

Wybór organizatorów – czyli Wrocławskiej Fundacji Filmowej oraz Świdnickiego Ośrodka Kultury – nie przypadkiem padł na Świdnicę. Z miasta pochodzi Paweł Wysoczański – reżyser, scenarzysta, montażysta, autor dokumentów pt. „W drodze” i „Kiedyś będziemy szczęśliwi”; tu uczył się i mieszkał Tomasz Tryzna – reżyser, scenarzysta, pisarz, autor zekranizowanej przez Andrzeja Wajdę powieści „Panna Nikt” (skądinąd, w Świdnicy odbyła się uroczysta premiera tego filmu); nieopodal, w Zagórzu Ślaskim, dorastał z kolei inny znany polski dokumentalista – Jacek Bławut, skądinąd juror konkursu w edycji zorganizowanej trzy lata temu.

- Miasto ma wyjątkową atmosferę. Czas płynie tu wolniej. Ludzie, inaczej niż w metropoliach, bez pośpiechu smakują każdą chwilę, z rzeczywistym zainteresowaniem uczestniczą w projekcjach i późniejszych dyskusjach – zachwalał Świdnicę Paweł Łoziński, autor nagradzanych, świetnych dokumentów i… juror w edycji z 2012 roku.

Co więcej, Świdnica stara się wykorzystywać atut, jakim stał się przegląd filmów dokumentalnych. Publiczność nie musi przesiadywać wyłącznie w salach kinowych czy na pobliskich knajpkach. Odrestaurowana zabytkowa architektura, trasy spacerowe, parki, obiekty sportowe – na potrzeby zarówno tubylców, jak i przyjezdnych władze miasta przygotowały liczne atrakcje, a z rozsianych po mieście i okolicach tablic czy pomników możemy odczytać całą niemalże historię tego zakątka Polski, od XVII-wiecznej astronom Marii Cunitz po Wojciecha Manna. Ba, na festiwalowej witrynie znajdziemy nawet dane kontaktowe do rozmaitego asortymentu bazy noclegowej w mieście – od hoteli po kwatery prywatne.

Nic więc dziwnego, że Świdnica idzie za ciosem. Poza „Okiem Młodych” organizowane są tu również inne wydarzenia kulturalne: ogólnopolski Festiwal Reżyserii Filmowej, Festiwal Teatru Otwartego (trzydniowy przegląd teatrów ulicznych), Świdnickie Noce Jazzowe czy odbywający się pod patronatem resortu kultury Festiwal Bachowski. Od niedawna w mieście działa Centrum UNESCO i odbywa się Kongres Regionów – zlot najważniejszych lokalnych włodarzy z całej Polski.

Oby piękno gór odbiło się echem…

Równie oczywistym wyborem festiwalowego miasta-gospodarza wydaje się być również Zakopane. To właśnie tam, w dniach 3-7 września odbędą się 10. Spotkania z Filmem Górskim – filmowe święto wszystkich miłośników gór, powiązane z szeregiem imprez towarzyszących. – 10. edycja zbiega się z 75. rocznicą zdobycia przez Polaków Nanda Devi East, wyprawy, która symbolicznie zapoczątkowała historię polskiego himalaizmu, i z 30. rocznicą pierwszego zimowego wejścia na Manaslu – drugiego ośmiotysięcznika zdobytego zimą po Evereście, również przez Polaków – wprowadzają w klimat organizatorzy.

- Z roku na rok festiwal się rozwijał, wspierany przez Miasto Zakopane, partnerów, sponsorów i zaprzyjaźnione festiwale, napędzany entuzjazmem organizatorów, a przede wszystkim uczestników – wspominają. – Przez te wszystkie lata dużo osób włożyło wiele serca i wysiłku w to, żeby festiwal trwał do dzisiaj i co roku był miejscem spotkań ludzi kochających góry – dodają.

Jubileuszowa dziesiąta edycja to szansa na wszelkiego rodzaju podsumowania. Nie tylko festiwalowe – choć i do tego zachęcają twórcy imprezy. Tak się składa, że rocznic nie zabraknie – choćby szturm Francuzów na grań Mazeno na Nanga Parbat (35 lat temu), powtórzony w 1995 r. przez Wojciecha Kurtykę, o czym opowie Sandy Allan – towarzysz wyprawy z 1995 r. Rocznica urodzin legendy himalaizmu, Hermanna Buhla (90 lat temu), który jest uznawany za prekursora podbijania Himalajów w stylu alpejskim, którego wspominać będzie w rozmowach z uczestnikami imprezy córka, Kriemhild Buhl. Pierwsze zdobycie ośmiotysięcznika przez kobiety (40 lat temu) – pretekst do spotkania z Edurne Pasaban, pierwszą zdobywczynią Korony Himalajów. Sekundować jej będzie Arlene Blum – organizatorka wyprawy „Annapurna. Miejsce kobiety jest na szczycie”.

- Uważnie wczytajcie się w program, żeby nie przegapić premier filmowych i książkowych, wystaw, zajęć dla najmłodszych, zawodów boulderowych, wycieczki „bez programu” czy trzeciej edycji Akademii Górskiej – nagabują organizatorzy. – Chcielibyśmy, żeby po 10. Spotkaniach z Filmem Górskim, wszyscy mogli choć trochę zaprzeczyć ważkiej myśli Hermanna Buhla „w otaczającym nas świecie, piękno gór nie odbija się echem w naszej codziennej egzystencji…” – dorzucają.

Przy tym nie możemy zapominać, że festiwal jest przede wszystkim świętem filmowym: clou imprezy jest Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, z prestiżowym Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim. Do tego należy dodać też projekcje pozakonkursowe – również materiałów archiwalnych. Serce imprezy będzie biło w zakopiańskim kinie Sokół, a wśród współpracujących z zakopiańskim przeglądem partnerów znajduje się szacowny Trento Film Festival, najstarszy na świecie festiwal filmów górskich i podróżniczych.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY