Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 88.

czwartek, 26 czerwiec 2014 23:40

MŁODZI W AKCJI! 5. Festiwal Filmoteki Szkolnej za nami!

Napisane przez 

Aktorzy Julia Kijowska i Piotr Głowacki oraz reżyser Kamil Polak znaleźli się wśród ekspertów 5. Festiwalu Filmoteki Szkolnej – wydarzenia, podczas którego młodzież wymieniła się doświadczeniami nabytymi w trakcie realizacji projektów filmowych. Impreza jest elementem programu Filmoteka Szkolna realizowanego od 2009 r. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z instytucjami partnerskimi.

Efekty specjalne edukacji

Na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, jakie są rodzaje zniszczeń i degradacji taśmy filmowej, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy – te oraz inne zagadnienia były tematem wizyt w wytwórniach, studiach i archiwach filmowych 9 czerwca podczas pierwszego dnia Festiwalu. Młodzież odwiedziła też plan filmowy, na którym – w otoczeniu oryginalnej scenografii z filmu pt. „Miasto 44” Jana Komasy – miała wyjątkową okazję poczuć się jak twórcy filmu i znaleźć w miejscach na co dzień dostępnych tylko członkom ekipy filmowej.

We wtorek 10 czerwca uczniowie zaprezentowali zaproszonym ekspertom – reżyserom, aktorom, producentom i krytykom – efekty całorocznej pracy podczas „targów projektów”, które odbyły się w Warszawskiej Szkole Filmowej. – Ja się absolutnie nie spodziewałam, że spotkam się z taką grupą profesjonalistów – wspominała obecność na imprezie Magdalena Boczarska, ubiegłoroczny gość Festiwalu. – I to, że oni mają 15-16 lat, jest naprawdę niezwykłe. Oni absolutnie wiedzą, co robią, o czym opowiadają i dlaczego to robią – dodawała.

Młodzi w Akcji!

W 5. edycji wydarzenia wzięło udział prawie 200 młodych pasjonatów filmu, uczestników projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Swoimi zagranicznymi doświadczeniami podzielili się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Połczynie-Zdroju, którzy uczestniczyli w polsko-norweskim projekcie filmowym oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze, która pojechała do Moskwy na VII Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu zdradzili kulisy organizacji warsztatów pt. „Spotkania z polskim kinem”, podczas których omawiano zagadnienia przydatne w czasie zdawania matury. Natomiast uczniowie Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu opowiedzieli o swoich działaniach związanych z rosnącą popularnością wideo-blogów w Internecie. Uzupełnieniem recenzenckiej strony Festiwalu była obecność laureatów konkursu „Skrytykuj.pl”, którzy oceniali filmy jako członkowie jury młodzieżowego na Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

Organizatorzy

Festiwal Filmoteki Szkolnej jest wspólnym przedsięwzięciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Partnerami 5. Festiwalu Filmoteki Szkolnej byli: Archiwum Filmoteki Narodowej, Newborn Studio, Platige Image, Studio Miniatur Filmowych, Szkoła Wajdy, The Chimney Pot, TPS Film Studio, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY