Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954
piątek, 25 kwiecień 2014 11:16

MŁODZIEŻ OGLĄDA FILMY Z GŁOWĄ!

Napisane przez  Agata Sotomska

Od 10 marca trwa kolejna odsłona kampanii społecznej „Skrytykuj!”, promującej świadomą dyskusję o kinie wśród młodzieży. Polski Instytut Sztuki Filmowej rzucił wyzwanie młodym widzom, by zachęcić ich do krytycznej rozmowy o oglądanych na co dzień filmach.

Jak można opowiadać o ważnych dla siebie filmach – pokazują młodzieży Anna Bielak, Błażej Hrapkowicz i Kaja Klimek. Zaproszeni do akcji krytycy prowadzą debaty filmowe „Skrytykuj!”, które podczas tej edycji kampanii odbywają się w całej Polsce – jako wydarzenia towarzyszące inauguracjom Pracowni Filmoteki Szkolnej, czyli sal lekcyjnych dostosowanych do projekcji filmów.

Od zeszłego roku już prawie 1000 młodych widzów debatowało w ponad dwudziestu miejscowościach! Na trasie „Skrytykuj!” znalazły się m.in. Gdańsk, Radomsko, Kluczbork, Białe Błota, czy Supraśl – a w kolejce czekają kolejne miasta.

Wśród omawianych filmów przeważają krótkie metraże zrealizowane w ramach Studia Munka, które jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Młodzież miała szansę podyskutować m.in. o „Chomiku” Bartka Ignaciuka, czy nagrodzonym na Festiwalu Filmowym w Sundance „Gwizdku” Grzegorza Zaricznego. Podczas dyskusji omawiane są takie kwestie, jak różnica między kinem dokumentalnym a fabularnym, kreacja świata przedstawionego, ekspozycja bohatera czy zabiegi formalne jakimi posługuje się film.

Jak zauważa Błażej Hrapkowicz: – Celem tych spotkań jest uwrażliwienie młodzieży na język kina, tak, żeby nauczyć ich świadomego i krytycznego odbioru filmów, rozpoznawania różnych zabiegów właściwych kinu, i tego, w jak różne sposoby można je wykorzystywać.

W powszechnym przekonaniu oglądanie filmów to czysty relaks, a jedyne, co warto zrobić po seansie, to – opowiedzieć fabułę. Tymczasem młodzież, po udziale w debatach, jest pod wrażeniem liczby poruszanych wątków oraz tego, że nawet krótkie filmy można rozpatrywać na tak wielu płaszczyznach. Dzięki temu uczniowie zaczynają dostrzegać, żewarto zwracać uwagę na wszystkie elementy tworzące film. To w nich tkwi prawdziwa siła kina, to także ich znajomość sprawia, że rozmowa na temat ostatnio obejrzanego obrazu Almodóvara, Tarantino, czy Smarzowskiego może wyjść poza standardowe ramy „lubię to!” czy „ale słabe!”.

– Tak jak w szkole nie uczymy tylko połowy alfabetu, tak nie powinniśmy traktować po macoszemu filmu, bo wtedy pozwalamy na taki wizualny półanalfabetyzm ocenia Ambasador kampanii, dr Jacek Wasilewski z Instytutu Dziennikarstwa UW. Dopóki młodzież nie będzie miała możliwości rozmawiania o metaforach w filmie, dopóty będzie traktować film jako ruchomą wersję tabloidu z ulubionymi aktorami dodaje.

Debaty filmowe to nie jedyny element kampanii „Skrytykuj!”. 11 kwietnia zakończył się konkurs, w ramach którego PISF zaprosił młodzież ze szkół średnich do nadsyłania własnych recenzji dowolnego filmu w formie pisemnej bądź wideo. Oryginalny, twórczy i indywidualny pomysł, ale przede wszystkim świadomy charakter wypowiedzi – to kryteria, według których oceniane są prace młodych krytyków. Autorów najlepszych recenzji filmowych poznamy już 2 maja, gdy zasiądą w Jury młodzieżowym na Festiwalu Off Plus Camera w Krakowie!

By ułatwić młodzieży zmierzenie się z trudną materią krytyki filmowej, na stronie kampanii – skrytykuj.pl – zamieszczone zostały poradniki krytyka Pawła T. Felisa oraz vlogi Ambasadorów kampanii. Cenieni artyści, wśród których znaleźli się Joanna Kulig, Monika Brodka, Kasia Zielińska, Tomasz Schuchardt, Eryk Lubos i Arkadiusz Jakubik dzielą się w swoich wideoblogach refleksjami na temat ulubionych filmów. Wśród produkcji, o których opowiadają ambasadorzy kampanii, znaleźć można „Stalkera” Andrzeja Tarkowskiego, ale też „Wyjście przez sklep z pamiątkami” brytyjskiego artysty graffiti Banksy’ego czy „Dzień świra” w reżyserii Marka Koterskiego.

Strona kampanii stanowi na co dzień forum wymiany filmowych wrażeń w ramach udostępnionej platformy blogowej. Jak zauważa Kaja Klimek: – Kino to nie jest tylko film, ale to są też ludzie, z którymi można o tym pogadać. I nie ma do końca znaczenia czy rozmawiamy o filmach złych czy dobrych, ważne, że ta dyskusja się wokół tego toczy.

Poza pisaniem i nagrywaniem wideo-recenzji, młodzi internauci mogą też tworzyć własne memy i rozsyłać je znajomym oraz zamieszczać w serwisach społecznościowych.

Kampania „Skrytykuj!” w naturalny sposób rozszerza działalność edukacyjną PISF prowadzoną w programach Filmoteka Szkolna i Akademia Polskiego Filmu. Instytut – poprzez udostępnione kanały komunikacji – daje nastolatkom możliwość wyrażenia swoich opinii o oglądanych na co dzień filmach, wierząc, że umiejętność interpretacji i analizy kina mainstreamowego, ułatwi w przyszłości zrozumienie bardziej wyrafinowanego języka filmowego oraz przełoży się na zainteresowanie kinem artystycznym.

W 2014 roku odbędą się jeszcze dwa konkursy, w których główną nagrodą będzie członkostwo w Jury młodzieżowym podczas festiwalu filmowego. Więcej szczegółów pojawi się już wkrótce na stronie skrytykuj.pl.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii społecznej „Skrytykuj!” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami kampanii są: Festiwal Off Plus Camera, Festiwal Filmowy w Gdyni, Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”, IPLEX.PL, filmweb.pl, Cogito, Studio filmowe KADR  oraz agencja marketingu interaktywnego GoldenSubmarine.

 

Więcej w tej kategorii: « FESTIWAL BEZ POPCORNU

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY