Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 53.

poniedziałek, 27 maj 2013 14:31

NIŻ DEMOGRAFICZNY ZAMYKA POLSKIE SZKOŁY

Napisane przez 

W polskim szkolnictwie, szczególnie w mniejszych ośrodkach, rozpoczęła się reorganizacja na dużą skalę. Część szkół jest zamykana, a część – uspołeczniana. O co w tym chodzi?

Najprościej można by ująć problem tak: zamykanie szkół to sposób samorządowców na niż demograficzny. Liczba uczniów spada, a nauczycieli jest za dużo. To powoduje kryzys w szkolnictwie. Panaceum na uratowanie szkół, tych najmniejszych – do siedemdziesięciu uczniów, ma być ich uspołecznienie. Tyle że, jak w wielu innych przypadkach, nie ma złotego środka i wszystko ma... plusy i minusy.

Skalę zmian najlepiej widać na przykładzie niedużej gminy, gdzie dochodzi praktycznie do edukacyjnej rewolucji. W gminie Wałcz (powiat wałecki, województwo zachodniopomorskie), największej w Polsce wśród gmin wiejskich, tylko w tym roku szkolnym reorganizacja obejmie siedem publicznych szkół podstawowych i dwa gimnazja. Od września, trzy podstawówki po reorganizacji – w Szwecji, Witankowie i Dębołęce, gdzie uczęszcza najmniej uczniów – zgodnie z decyzją przegłosowaną przez radnych gminy, rozpoczną pracę jako placówki społeczne.

Proces nie zachodzi bez wstrząsów. Decyzję o uspołecznieniu Szkoły Podstawowej w Dębołęce Kuratorium Oświaty w Szczecinie (szkoła ma ponad siedemdziesięcioro uczniów) uznało za niezgodną z prawem. Wójt Piotr Świderski już zapowiedział, że będzie się odwoływać w Sądzie Apelacyjnym.

Lider bierze szkołę

Zdaniem radnej z gminy Wałcz, a zarazem nauczycielki – Aldony Piaskowskiej – tylko jedna z nich miała minimalne szanse na przetrwanie. Subwencje płynące z ministerstwa edukacji są niewystarczające na utrzymanie szkół. A jak argumentował wójt Piotr Świderski na jednej z sesji, gmina ma jeszcze inne zadania wobec wszystkich mieszkańców i musi kierować środki na wszystkie ich potrzeby – nie tylko na edukację dzieci. Nowym zarządcą, a precyzyjniej – menedżerem – ma być prężnie działająca Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Lider Wałecki”.

Pełny tekst artykułu w najnowszym wydaniu magazynu „Gmina”. Zapraszamy do lektury!

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY