Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954
poniedziałek, 27 maj 2013 14:27

W POZNANIU RUSZA NAJWIĘKSZY W POLSCE PROJEKT PPP

Napisane przez 

725 milionów złotych – to wartość umowy partnerstwa publiczno-prywatnego, w ramach której firma SITA POLSKA ma zbudować i eksploatować Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Na początku kwietnia umowa została podpisana przez prezydenta Poznania i prezesa spółki SITA POLSKA. To największy w Polsce projekt z obszaru PPP.

Procedura przetargowa trwała dwa lata. Jej efektem jest imponujący projekt obejmujący zaprojektowanie, wybudowanie i zaplanowana na 25 lat eksploatacja spalarni, która ma rozwiązać problemy poznańskiej aglomeracji z utylizacją odpadów. Specjalnie pod kątem projektu partner prywatny stworzy spółkę celową Sita Zielona Energia (Sita Polska będzie tu współpracować z Marguerite Waste Polska). Prace w zakładzie usytuowanym w poznańskiej dzielnicy Karolin mają ruszyć najpóźniej w październiku 2016 roku. Zgodnie ze specyfikacją techniczną obiektu, każdego roku do spalarni mogłoby trafiać nawet 210 tysięcy ton śmieci – w ciągu ćwierćwiecza, jakie obejmuje umowa, Poznań zapłaci za ich utylizację przeszło 2,1 miliarda złotych.

Wzorcowa gospodarka odpadami

Niemal w połowie projekt jest dofinansowywany przez Unię Europejską. Wysokość dotacji ma sięgnąć 352 milionów złotych. Obok terenu pod inwestycję dotacja ta stanowi udział miasta. Pozostałe środki ma zapewnić zwycięski partner prywatny. Spółkę Sita Zielona Energia będzie w tym zakresie wspierać międzybankowe konsorcjum, w skład którego wejdą Pekao SA, PKO BP i Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowa PPP daje też Poznaniowi możliwość zastąpienia części prywatnego finansowania przez środki z unijnego Funduszu Spójności w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami”.

Pełny tekst artykułu w najnowszym wydaniu magazynu „Gmina”. Zapraszamy do lektury!

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY