Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 64.

poniedziałek, 27 maj 2013 14:10

PROBLEMY Z KOMUNIKACJĄ

Napisane przez 

Z jednej strony kampanie społeczne, które mają zachęcić do przesiadania się do autobusów i tramwajów, z drugiej – podwyżki cen biletów i zmniejszanie liczby kursów. To w dwóch zdaniach diagnoza stanu komunikacji miejskiej w Polsce. I chociaż sytuacja w szczegółach różni się w rozmaitych miejscowościach ze względu na lokalne uwarunkowania, to ze świecą w ręku można szukać miejscowości, których mieszkańcy są zadowoleni z publicznego transportu.

W marcu br. warszawiacy dowiedzieli się, że ZTM – z powodu oszczędności – musi wycofać z ulic część autobusów. Tegoroczny budżet komunikacji jest mniejszy w sumie o 190 milionów złotych. W pierwszej wersji cięcia i zmiany objęły blisko 40 tras autobusowych. I to mimo niedawnej, dość znacznej podwyżki cen biletów. Największe protesty wywołała zapowiedź likwidacji linii 175 na Lotnisko Chopina. ZTM uznał początkowo, że popularną linię mogą zastąpić… pociągi. Ostatecznie – po setkach petycji i akcjach zbierania podpisów – Zarząd się ugiął: autobusy linii 175 zostaną, ale będą kursować rzadziej. Udało się też uratować linię 521.

I chociaż Zarząd Transportu Miejskiego twierdzi, że przychylił się do próśb pasażerów, to większość z zapowiedzianych zmian i tak zacznie wchodzić w życie już od czerwca. W stolicy szykują się zatem wakacje w atmosferze napięcia. Zwłaszcza, że nie były to pierwsze ograniczenia komunikacji miejskiej w tym roku. W styczniu warszawskie metro zlikwidowało bowiem nocne kursy. Decyzja ta wywołała nie tylko kolejną internetową falę złośliwości pod adresem prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz – do gry włączyli się także burmistrzowie dzielnic, a przede wszystkim rządzący na Ursynowie Piotr Guział, który zaproponował, by to dzielnice „zrzuciły się” na nocne kursy. Bezskutecznie.

Pełny tekst artykułu w najnowszym wydaniu magazynu „Gmina”. Zapraszamy do lektury!

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY