Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55.

niedziela, 27 styczeń 2013 22:17

Sportowe Starachowice

Napisane przez 

Wszyscy zachwycamy się pięknymi obiektami sportowymi, które powstały na EURO 2012. Warto jednak budować obiekty sportowe również poza metropoliami, także dla innych dziedzin sportu, a przede wszystkim z myślą o rozwoju masowej kultury fizycznej, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

I tak się dzieje. Doskonałym tego przykładem są Starachowice, gdzie wszędzie widać nowe lub zmodernizowane obiekty sportowe czy ścieżki rowerowe.

Nie tylko dla zawodowców

Sportową wizytówką miasta jest oddana do użytku w 2002 r. Miejska Hala Sportowa. W kompleksie jest pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, sala fitness, siłownia i sauna. Na co dzień hala wykorzystywana jest przez uczniów miejscowych szkół na potrzeby lekcji wychowania fizycznego. Po zajęciach, a także w weekendy, okresy ferii zimowych oraz wakacje obiekt tętni sportowym życiem.

W ramach rządowego projektu "Moje Boisko Orlik 2012", przy niektórych szkołach  powstały – dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego -  boiska sportowe. Za ponad milion złotych wybudowano też boiska przyszkolne, w tym wielofunkcyjne boisko o sztucznej nawierzchni. W ramach programu "Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży" powstały kolejne obiekty,  m.in. boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej 22x44 m, służące do gry w piłkę nożną, ręczną, do siatkówki, koszykówki, tenisa.

KlubyiStowarzyszenia funkcjonujące na terenie gminy Starachowice otrzymują z budżetu miasta dotacje na szkolenie dzieci i młodzieży, zakup sprzętu,  udział we współzawodnictwie sportowym oraz organizację obozów sportowych.

Prezydent miasta funduje także stypendia sportowe dla młodych sportowców i nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe.

Pływalnia z życiem

Dziś, baza sportowa w mieście, to także kompleks rekreacyjno-sportowy (boisko, skatepark, plac zabaw), a także … kryta pływalnia z basenem sportowym o wymiarach 12,5x25 m i głębokości od 1,80 do 4 metrów, rekreacyjnym z wieloma atrakcjami (rwąca rzeka, gejzer powietrzny, ławka rurowa z masażem), brodzikiem dla dzieci, jacuzzi, zjeżdżalnią wodną o długości 47 m i pomieszczeniem odnowy biologicznej.

Projekt pływalni, który okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, powstał  dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wartość projektu to ok. 23 mln zł, zaś wkład własny ok. 16 mln zł.

- Jest to obiekt na miarę oczekiwań starachowiczan. Oddana w 2010 r. inwestycja stała się wizytówką tego miasta. Nasz basen odwiedzają nie tylko mieszkańcy Starachowic. Korzystają z niego również mieszkańcy ościennych gmin. Basen cały czas tętni życiem. Organizowane są na nim różne prestiżowe imprezy rangi Mistrzostw Polski, jak chociażby Grand Prix Polski w ratownictwie wodnym czy Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju w płetwonurkowaniu. Kryta Pływalnia to również miejsce organizacji licznych imprez dla mieszkańców miasta, jak np. Rodzinne Igrzyska Wodne, czy promujących naukę pływania oraz bezpieczeństwo w wodzie, m.in. program:  „Z Delfinkiem Woprusiem” (adresowany do przedszkolaków), „Już pływam” (bezpłatne zajęcia z nauki pływania dla młodzieży szkolnej) prowadzone we współpracy z Zarządem Głównym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To również miejsce pracy trzech sportowych klubów pływackich: „Orka”, „Kalmar”, „Barakuda  – mówi Radosław Dulęba – kierownik Referatu Obsługi Krytej Pływalni.

Dziś wiele samorządów buduje baseny, a potem one niszczeją, gdyż brakuje środków na ich utrzymanie. Starachowice utrzymanie obiektu wpisały w katalog priorytetów. - Owszem jest to dość duży koszt, ale jednak basen to inwestycja, która pełni specyficzną rolę w życiu gminy. Żaden basen w Polsce nie przynosi dochodów. Pełni za to inne funkcje użytkowe i rolę społeczną. Ludzie po to płacą przecież podatki, aby potem mogli korzystać z tego typu nowoczesnych obiektów - dodajeRadosław Dulęba.

Zdrowy duch

Dla kondycji i zdrowia mieszkańców ważniejszy od sportu zawodowego czy  wyczynowego jest rozwój sportu masowego.- W części polskiego społeczeństwa wciąż brakuje świadomości, jak ważne dla ich dzieci jest wychowanie fizyczne, sport, zwykła aktywność fizyczna. Dopóki nie zmienimy radykalnie podejścia do uprawiania sportu w polskich rodzinach, trudno będzie poprawić poziom wychowania  fizycznego w szkołach, coraz trudniej będzie o profesjonalne sukcesy sportowe polskich zawodników – przekonuje Jan Michał Salamon, kierownik Referatu Sportu, Promocji i Turystyki

Nasze miasto  - dodaje - to prężnie rozwijający się ośrodek sportowy, ważne miejsce na sportowej mapie Polski.  Samorząd nie szczędzi środków na kluby sportowe i stowarzyszenia, wspierając je nie tylko finansowo, ale i organizacyjnie. Efektem tej współpracy jest upowszechnianie oraz rozwój kultury fizycznej i sportu, a także organizacja wielu festynów rodzinnych oraz imprez sportowo-rekreacyjnych adresowanych do szerokiego grona odbiorców .

Tym co godnie  wieńczy starania samorządowców i sportową aktywność mieszkańców miasta jest fakt zwycięstwa Starachowic w kolejnej edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin z całej Polski ( w grupie piątej od 40-100 tys. mieszkańców). – Ubiegłoroczny  sukces, to dla  miasta trzecie już zwycięstwo w ostatnich czterech latach.  W ramach ubiegłorocznego Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich odbyło się w Starachowicach  138 imprez, w których - wróżnych formach aktywności fizycznej - udział wzięło ponad 28 tysięcy osób.

Na pytanie czy warto więc inwestować w sport,  starachowiccy samorządowcy mają jedną odpowiedź: - Oczywiście, że tak. Przecież kultura fizyczna to skuteczne i bardzo motywujące narzędzie mogące pomóc młodzieży w rozwijaniu umiejętności przywódczych, zdolności komunikowania się i zarządzania w sposób nie tylko efektywny, ale i sprawiający przyjemność. Młodzi i dorośli mają gdzie się spotykać, doskonalić swoje umiejętności czy też aktywnie spędzać czas.

Więcej w tej kategorii: « Big Brother w głębi puszczy

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY