Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 51.

niedziela, 27 styczeń 2013 20:22

Pełna współpraca. Ale nie kosztem budżetu

Napisane przez 

Czy z końcem stycznia samorządowcom uda się uzyskać jakieś ustępstwa ze strony rządu? Jest taka nadzieja: mimo że listopadowe spotkanie delegacji organizacji samorządowych z Donaldem Tuskiem nie zakończyło się żadnymi konkretnymi ustaleniami, obie strony wydawały się być gotowe do kompromisu.

W spotkaniu w listopadzie – poza premierem oraz ministrem Michałem Bonim – wzięli udział przedstawiciele województw, szefowie Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz Związku Gmin Wiejskich RP.

Samorządowcy czekali na możliwość spotkania z szefem rządu dosyć długo – aż półtora roku. Liczyli zwłaszcza na dyskusję na temat podpisanego przez prawie 300 tysięcy obywateli projektu ustawy zmieniającej dochody samorządów z podatku PIT. Zgodnie z projektem JST na każdym szczeblu miałyby uzyskać z niego znacznie więcej niż do tej pory: gminy do 48,78 proc. (zamiast dotychczasowego 39,34 proc.), powiaty 13,03 proc. (w tej chwili 10,25 proc.), a województwa 2,03 (dotąd 1,6 proc.). Całość miałaby przynieść samorządom dodatkowe 8 miliardów złotych.

Donald Tusk – mimo że cierpliwie wysłuchał przeszło godzinnych argumentów gości za proponowanymi rozwiązaniami – nie pozostawił większych wątpliwości, że ich akcja (znana pod hasłem „Stawka większa niż 8 mld zł”) nie ma większych szans powodzenia. – Z wypowiedzi premiera wynika, że w obecnej sytuacji finansów państwa samorządy nie mają co liczyć na przekazanie dodatkowych środków w zaproponowanej przez nas formie – komentował po spotkaniu Andrzej Porawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. – Jednocześnie premier zadeklarował, że możemy wspólnie poszukiwać innych sposobów wygospodarowania dodatkowych środków dla samorządów – dodał.

Propozycje rozwiązań

Nie oznacza to całkowitego odesłania inicjatywy samorządowców na boczny tor. Jak podkreślili przedstawiciele rządu, możliwości zwiększenia udziału JST w dochodach z PIT będą większe po 2014 roku – kiedy to będzie można się spodziewać „odwrotu światowego kryzysu ekonomicznego”.

Na co mogą wobec tego liczyć samorządy? Na życzliwość szefa rządu wobec innych zaproponowanych rozwiązań, nie dotykających budżetu centralnego. Chodzi m.in. o zmniejszenie zadań delegowanych do JST, przegląd ulg w podatku od nieruchomości (np. dodatkowy podatek od nieruchomości dla sklepów wielkopowierzchniowych), poprawę wydajności opłat adjacenckiej i planistycznej, stopniowe wprowadzanie podatku od nieruchomości ad valorem (choćby w przypadku tych gruntów, których właściciele oczekują od gmin wybudowania infrastruktury).

Na marginesie dyskusji o finansach wspomniano o innych postulatach JST: zmianach w Karcie Nauczyciela, wprowadzeniu standardów w oświacie oraz opiece społecznej. Premier nie wykluczył też, że rząd przeforsuje poprawki w ustawie śmieciowej – precyzując np. definicję instalacji regionalnej, likwidując zapis o braku możliwości zlecania własnym jednostkom odbioru odpadów bez konieczności ogłaszania przetargu.

Jak ustalono, nad szczegółowymi rozwiązaniami mają pracować specjalne zespoły rządowo-samorządowe działające przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Pierwsze efekty ich prac będziemy zapewne mieli szansę poznać już w trakcie styczniowego spotkania Donalda Tuska z samorządowcami. Będziemy starali się sukcesywnie informować o nich na łamach Magazynu Samorządowego „Gmina”.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY